Sağlıkta Birlik Derneği
Anasayfa | Künye | İletişim | Sağlıkta Birlik Derneği Ana Sayfan Yap Açılış Sayfası Yap | Sağlıkta Birlik Derneği sık kullanılanlara ekle Sık Kullanılanlara Ekle | Sağlıkta Birlik Derneği RSSRSS 02 Ekim 2022, Pazar
Loading
SABİDER Sağlıkmuhabirleri.net'te
09 Şubat 2016 18:12  |  Okunma: 3164  | 
Facebook Paylas

SABİDER: ”Hekimler hastalarına değil, sık sık değişen mevzuatı takibe zaman ayırmak zorunda kalıyor”


SABİDER SAĞLIĞIN HER ALANINDA


Sağlıkta Birlik Derneği (SABİDER) Başkanı Ömer Necmeddin Tan, hekimlerin SUT’ta yapılan çok sık değişiklikler yüzünden gün boyunca mevzuatı takip etmek zorunda kaldığını belirterek, ”Hekimlerden derneğimize gelen en büyük şikâyetlerden biri de SUT kısıtlamaları nedeniyle takdir haklarının kısıtlanması noktasıdır. Doktorlar bu haklarının kısıtlandığını ve tıbbi tetkik ve kullanılacak ilaç ve malzemelerin ödenmeyeceğini düşünüyorlar” dedi.

Sağlıkta Birlik Derneği (SABİDER) Yönetim Kurulu, sağlık muhabirleriyle bir araya geldi. Sağlıkta Birlik Derneği Başkanı Ömer Necmeddin TAN, derneğin çalışmaları hakkında bilgiler verdi, hedeflerini anlattı.


Tan, basın toplantısında şunları kaydetti: ”Öncelikle sizlere Sağlıkta Birlik Derneği (SABİDER) hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Biz 3 yıldır sağlık alanında faaliyet gösteren bir derneğiz. Sağlık alanında herhangi bir ayırım yapmadan bütün tarafları temsil ediyor ve sağlığın her alanında çalışma yapıyoruz. Yönetim kadrosu ve üyelerimiz bu işin mutfağında olan ve halen aktif olarak sektörde yer alan kişilerdir. Sektördeki sorunları, sıkıntıları ilgili mercilere aktarıyor ve çözüm önerilerimizi sunuyoruz. Sağlık alanındaki yetkililer ile sektördeki kişiler arasında köprü görevi görüyoruz. 3 yıldır yaptığımız bu görevi daha da geliştirmek için harekete geçtik ve 81 ilde temsilciliklerimizi kurmak için kollarımızı sıvadık. Sosyal güvenliğin tek çatı altında toplanmasının ardından birçok yenilik ve olumlu gelişmeler yaşadık. Ancak sağlık alanında yaşanan bazı ciddi sorunlar devam etmektedir. Bunların başında Sağlık Hizmet Sunucularının sağlık hizmeti sunarken uygulamak zorunda olduğu SUT (Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği) geliyor. Tebliğde yer alan fiyatlar yaklaşık 8 (sekiz) yıldır artmamıştır. Ayrıca tebliğ hükümleri sık sık değişmektedir. Değişikliğin sürekli olması bizlerin olduğu kadar, geri ödeme kurumu fatura inceleme birimleri ile sağlık hizmeti veren doktorları ve Hastane Bilgi Yönetim Sistemlerini de uyum sağlamak adına sıkıntıya sokmaktadır. Hak sahibi hastalar dahi bir gün ödenen bir gün ödenmeme kararı verilen sağlık hizmetleri karşısında şaşırmış durumdadır.


HEKİMLER BİLGİSAYAR BAŞINDA MEVZUATI TAKİP EDİYOR

Hekimlerimiz, yapılan bu değişiklikler yüzünden gün boyunca mevzuatı takip etmek zorunda kalmaktadır. Artık hasta yerine bilgisayar başında mevzuat takip etmeye başladılar. Hekimlerden derneğimize gelen en büyük şikâyetlerden biri de SUT kısıtlamaları nedeniyle takdir haklarının kısıtlanması noktasıdır. Doktorlar bu haklarının kısıtlandığını ve tıbbi tetkik ve kullanılacak ilaç ve malzemelerin ödenmeyeceğini düşünüyorlar.


ACİL POLİKLİNİĞİ GELSİN SORUN ÇÖZÜLSÜN

Şu anda tüm sağlık sunucularının yaşadığı en büyük sorunların başında acil hal kapsamı gelmektedir. Acillerin SGK’ın mı, Sağlık Bakanlığın mı yoksa vatandaşın mı acili olduğunu kimse bilmemektedir. SGK’nın en çok mahkemelik olduğu konulardan biri acil servislerdir. Vatandaş katılım payı olmadığı veya kendi rahatsızlığını acil hissettiği için acil servislere yüklenmektedir. Normal randevu alarak hastanelere giriş yapanların sayısı oldukça az olurken acilde ise doktorlar hastalara yetişemez durumdadır. Bu sorunun çözülmesi için acil hasta polikliniği getirilmesinin faydalı olacağı kanısındayız. Biz acil hal ibaresinin kaldırılmasını istiyoruz. Acil hal kapsamında sayılan hastalardan ilave ücret alınması halinde, sağlık hizmet sunucuları tarafından acil polikliniğinde daha faydalı sağlık hizmeti verileceği ve acil olarak başvurup yatırılması gereken hastaların geri çevrilmeyeceğine inanıyoruz.


GÜÇLÜ SEKTÖR GÜÇLÜ STK

Mevzuatların bu kadar sık değişmesi ve karmaşık olmasının nedeni ise STK’larla görüşülmeden yapılıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Oysa STK’larla görüşülse bu kadar sorunla da karşılaşılmaz. Kamu kurumlarının daha fazla sivil toplum kuruluşlarından görüş alması ve Güçlü sektör için güçlü STK’ların olması gerekmektedir.”


Haberin orijinali için tıklayın http://saglikmuhabiri.net/2016/02/02/sabimder-hekimler-hastalarina-degil-mevzuati-takip-etmek-icin-zaman-ayirmak-zorumda-kaliyor/

Bu sitede yer alan bilgiler Sağlıkta Birlik Derneği adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
FaceBook'tan Yorumla

Yorum Yazın

Yorum yazabilmeniz için Üye Girişi yapmanız gerekmektedir.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.
Copyright © 2022 Sağlıkta Birlik Derneği Ulusal Sağlık Haber, Köşe Yazısı, Analiz, Fotoğraf ve Video Portalı. Tüm hakları saklıdır.