Sağlıkta Birlik Derneği
Anasayfa | Künye | İletişim | Sağlıkta Birlik Derneği Ana Sayfan Yap Açılış Sayfası Yap | Sağlıkta Birlik Derneği sık kullanılanlara ekle Sık Kullanılanlara Ekle | Sağlıkta Birlik Derneği RSSRSS 02 Ekim 2022, Pazar
Loading
SABİDER DÜNYA Gazetesi'nde
12 Şubat 2016 16:34  |  Okunma: 3494  | 
Facebook Paylas

HASTANELERİN İŞSAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UZMAN RİSKİ DÜŞÜRÜLMELİ

Sağlık UygulamaTebliği değişiklikleri hekimleri ve hastaneleri zorluyor.

Sağlıkta Birlik Derneği (SABİDER) Yönetim Kurulu BaşkanıÖmer Necmeddin Tan, sağlık alanındaki mevzuat uyumlarının hekimleri vehastaneleri zorladığını söyledi.

Tan gazetecilere yaptığı açıklamada, Sağlık Uygulama Tebliği(SUT)’nin sık sık değiştiğini bunun da uyum sorunları yarattığını kaydetti.Tan, “Değişikliğin sürekli olması bizleri de mevzuatı takip etme noktasındazorluyor. Yapılan bu değişiklikler yüzünden gün boyunca mevzuatı takip etmekzorunda kalıyoruz. Artık hasta yerine bilgisayar başında mevzuat takip etmeyebaşladık. Sürekli SUT’ta değişiklik yapılması hekimleri bilgisayar başınamahkûm etti” dedi. 

Uyum sorunları var

Hastanelerin geri ödeme kurumu olan SGK’ya yönelik fatura veödeme konusunda uyum sorununun sektörde güçlüklere yol açtığını belirten Tan,geçmişte yüzde 85 oranında fatura kesintilerine kadar aykırı örneklergörüldüğünü vurguladı. Hekimlerin, hastanelerin ve SGK’nın yazılım uyumsuzluğu,personel eksikliği, personel bilgi yetersizliği gibi çeşitli nedenlerle ciddisıkıntılar yaşadığını kaydeden Tan buna sık sık değişen mevzuatın daeklenmesiyle sorunun derinleştiğini anlattı. 

Tan, “Hastanelerin bilgi yönetim sistemlerine budeğişiklikleri entegre etmesi zor oluyor. Mevzuat değişikliğine ilgili kurumlartarafından çok hızlı karar veriliyor ancak uygulamada bu o kadar da hızlıgerçekleşmiyor. İşte bu noktada sıkıntılarla karşılaşılıyor. Sadece hekim veyasağlık çalışanı açısından değil, hastalar da bu durumdan nasibini alıyor. Çünkühasta alıştığı düzenin farklılaşmasını istemiyor” dedi.

Tan dernek olarak, 8 yıldır hastanelere yapılan ödemelerdekibirim fiyatların değiştirilmediğini belirterek bunun artırılmasını talepettiklerini de kaydetti. 

İş sağlığı vegüvenliği

Hastanelerin iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uyumu içinde talepleri bulunduğun belirten Tan, Soma’da yaşanan maden faciası sonrası çoktehlikeli işyerlerinde zorunlu iş güvenliği uzmanı sayısının artırıldığınıhatırlattı ve hastanelerin de bu tehlike sınıfında olması nedeniyle zorluklardoğduğunu anlattı. 

Haberin orijinal hali için tıklayın http://www.dunya.com/ekonomi/ekonomik-meslek-kuruluslari/hastanelerin-is-sagligi-ve-guvenligi-uzman-riski-289451h.htm

Bu sitede yer alan bilgiler Sağlıkta Birlik Derneği adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
FaceBook'tan Yorumla

Yorum Yazın

Yorum yazabilmeniz için Üye Girişi yapmanız gerekmektedir.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.
Copyright © 2022 Sağlıkta Birlik Derneği Ulusal Sağlık Haber, Köşe Yazısı, Analiz, Fotoğraf ve Video Portalı. Tüm hakları saklıdır.