Sağlıkta Birlik Derneği
Anasayfa | Künye | İletişim | Sağlıkta Birlik Derneği Ana Sayfan Yap Açılış Sayfası Yap | Sağlıkta Birlik Derneği sık kullanılanlara ekle Sık Kullanılanlara Ekle | Sağlıkta Birlik Derneği RSSRSS 23 Şubat 2024, Cuma
Loading
SABİDER TİCARET Gazetesi'nde
12 Şubat 2016 16:11  |  Okunma: 4614  | 
Facebook Paylas

“HEKİMLER BİLGİSAYAR BAŞINDA MEVZUATI BEKLİYOR”

 Sağlıkta Birlik Derneği (SABİDER) Yönetim KuruluBaşkanı Ömer Necmeddin Tan, sağlık alanında yaşanan sorunların başında SUTgeldiğini söyledi. Sağlık muhabirleri ile biraraya gelen Tan, Sağlık Uygulama Tebliği(SUT)’nin sık sık değişmesinin başlı başına bir sorun haline geldiğinikaydetti. Tan, “Değişikliğin sürekli olması bizleri de mevzuatı takip etmenoktasında zorluyor. Yapılan bu değişiklikler yüzünden gün boyunca mevzuatıtakip etmek zorunda kalıyoruz. Artık hasta yerine bilgisayar başında mevzuattakip etmeye başladık. Sürekli SUT’ta değişiklik yapılması hekimleri bilgisayarbaşına mahkûm etti” dedi.

“HIZLI KARAR VERİLİYOR”

Sadece sağlık alanındakiler değil geri ödeme kurumlarının daaynı sıkıntıyı yaşadığını ifade eden Tan, “Hastanelerin bilgi yönetimsistemlerine bu değişiklikleri entegre etmesi zor oluyor. Mevzuat değişikliğineilgili kurumlar tarafından çok hızlı karar veriliyor ancak uygulamada bu okadar da hızlı gerçekleşmiyor. İşte bu noktada sıkıntılarla karşılaşılıyor.Sadece hekim veya sağlık çalışanı açısından değil, hastalar da bu durumdannasibini alıyor. Çünkü hasta alıştığı düzenin farklılaşmasını istemiyor” dedi.Tan, SABİDER olarak çözüm önerilerinin SUT fiyatlarının arttırılması olduğunukaydederek, “SUT fiyatı dışında hemen her alanda maliyet artışı yaşandığınıgörüyoruz. 2007’de asgari ücret 585 iken şu anda asgari ücret 1300 TL oldu.Ancak aradan geçen bunca zamana karşı 8 yıldır SUT fiyatlarında bir artışmeydana gelmedi. Bu durum sağlık alanında sıkıntılar yaşanmasına neden oluyor.Bazı hastanelerin borç batağında olduğunu biliyoruz. Çözüm yine SUT’ta. Sağlık sektörünün sıkıntılarının giderilmesi noktasında SUT fiyatlarınınarttırılması gerektiğini söylüyoruz.  Bir veterinerin muayene ücretişimdilerde 80 TL iken sağlık kuruluşlarında muayene katılım payı ücreti 5- 12TL arasında değişiyor. Bu alandaki haksız rekabetin ortadan kaldırılmasıgerektiğinden yanayız. SUT fiyatının artması sektörün rahatlamasına nedenolacaktır” diye konuştu.

ACİL POLİKLİNİĞİ GELSİN SORUN ÇÖZÜLSÜN

Sağlık alanındaki sorunlardan bir diğerinin de acilservisler olduğunu anlatan Tan, şunları söyledi: “Acillerin SGK mı, Bakanlığınmı yoksa vatandaşın mı acili olduğunu kimse bilmiyor. SGK’nın en çok mahkemelikolduğu konulardan biri acil servislerdir. Vatandaş katılım payı olmadığı içinacile gidiyor. Normal randevu alarak hastanelere giriş yapanların sayısıoldukça az olurken acilde ise doktorlar hastalara yetişemez durumda. Bu sorununçözülmesi için acil hasta polikliniği getirilmesi gerekiyor. SABİDER olarakacil hal ibaresinin kaldırılmasını istiyoruz. Acillerin poliklinik hizmetişeklinde olması gerektiğini belirtiyoruz.”

GÜÇLÜ STK GÜÇLÜ SEKTÖR VURGUSU

‘Güçlü STK güçlü sektör demektir’ diyen Tan, şu değerlendirmelerdebulundu: “Maalesef STK’lara gerektiği kadar önem verilmediğini görüyoruz. Bununen iyi örneği ise mevzuatların değişiminde karşımıza çıkıyor. Mevzuatların bukadar çok olmasının nedeni ise STK’ların görüşlerinin alınmamasındankaynaklanıyor. Oysa STK’larla görüşülse bu kadar sorunla da karşılaşılmaz.Çünkü STK,  toplumun yaşadıklarına bizzat şahit olandır. Böylece STK’lar,kamu kuruluşlarının muhatap alacakları yerlerin başında geliyor. Sorunlarlakarşılaşmak istemeyen kamu kurumlarının daha fazla sivil toplum kuruluşlarındangörüş alması gerekiyor.”

Bu sitede yer alan bilgiler Sağlıkta Birlik Derneği adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
FaceBook'tan Yorumla

Yorum Yazın

Yorum yazabilmeniz için Üye Girişi yapmanız gerekmektedir.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.
Copyright © 2024 Sağlıkta Birlik Derneği Ulusal Sağlık Haber, Köşe Yazısı, Analiz, Fotoğraf ve Video Portalı. Tüm hakları saklıdır.